nn

۶ علت سفیدی مو در جوانی!

با بالا رفتن سن، کم کم تار موهای سفید را لابه‌لای موهایمان پیدا می کنیم. فرقی نمی کند که موهای طبیعی مشکی، قهوه ای، قرمز یا بلوند باشد، با گذشت زمان کم کم متوجه تغییر رنگ در بخش های مختلف سر می شویم و موهای سفید و خاکستری را مشاهده می کنیم. چنین تغییری در سنین متفاوت برای افراد روی می دهد و موی برخی در اوج جوانی و نوجوانی سفید می شود. بدن شما دارای فولیکول های مو (کیسه های کوچکی که سلول های پوستی را ردیف نگه می دارند) است. فولیکول های مو دارای سلول های رنگدانه ای به نام ملانین هستند. این سلول ها به موهای شما رنگ می دهند. اما با گذشت زمان، فولیکول های مو رنگدانه هایشان را از دست می دهند و در نتیجه موهای سفید ایجاد می شود. برای اطلاع از دلایل سفیدی مو در ادامه با ما همراه شوید.

سفیدی مو

دلایل سفیدی مو چیست ؟!

فولیکول ها و ملانین علت سفید شدن موی سر هستند. موهای خاکستری نتیجه ترکیب رنگ سفید با رنگ های تیره موی طبیعی است. در صورتی که سلول های رنگ دانه کم تر تولید شوند یا تکثیرشان به کلی متوقف شود، شاهد سفید شدن موی سر خواهیم بود. ملانین را به دو دسته کلی تقسیم می کنند: اوملانین و فوملانین، که دسته‌ی اول برای رنگ های سیاه و قهوه ای و دسته دوم نشانگر رنگ های قرمز و زرد هستند. ترکیب این رنگ ها در بدن انسان، طیف رنگی مو، پوست و چشمانمان را شکل می دهد. هر تار مو سلول های ملانین خود را دارد و به همین خاطر رنگ هر تار مو جداگانه تغییر می کند، اما علت سفید شدن مو در جوانی و بعد از آن چیست؟

۱- عوامل ژنتیکی

ژنتیک مهم ترین عامل سفیدی مو در جوانی و بعد از آن است. موی آدم به تنهایی سفید بوده و ملانین است که از هنگام تولد رنگ آن را مشخص می کند. خود ملانین یک پارامتر ژنتیکی است. فولیکول های موی شما دارای سلول های ملانین هستند و رنگدانه ها را می سازند. رنگدانه هایی که در نهایت با پروتئین کراتین ترکیب می شوند.با افزایش سن بطور طبیعی ملانین از بین می رود. تعیین کننده ترین پارامتر در سن سفیدی مو، ژنتیک است. اگر والدین شما سفید شدن مو در جوانی و نوجوانی را تجربه کرده‌ اند به احتمال زیاد اتفاق مشابه برای شما نیز روی می دهد.اگر موها به دلایل ژنتیکی سفید شده باشند،‌ دیگر راهکاری برای سیاه شدن موهای سفید وجود ندارد. ملانین موجود در فولیکول ها از بین رفته و دیگر تولید نمی شود. با کاهش سرعت تولید، موها خاکستری و با توقف کامل تولید، آن موها سفید می شوند.

۲- استرس

هر کس در برهه ای از زندگی با استرس مواجه می شود. این استرس می تواند مشکلات زیر را در پی داشته باشد:

  • اختلال خواب
  • خشم
  • تغییر در اشتها
  • فشار خون بالا

استرس همچنین می تواند روی موهای شما تأثیر بگذارد. یک مطالعه معتبر در سال ۲۰۱۳ ارتباط بین استرس و کاهش سلول های بنیادی در فولیکول های موی موش ها را پیدا کرد. بنابراین اگر متوجه افزایش تعداد تارهای موی سفید خود شده اید، ممکن است استرس عامل آن باشد. این تئوری توضیح می دهد که چرا اشخاص با مسئولیت های شغلی بالا (مانند روسای جمهور) بسیار سریع پیر می شوند.

۳- بیماری های خود ایمنی

بیماری های خود ایمنی دیگر علت سفید شدن مو در جوانی هستند. در این شرایط سیستم ایمنی بدن به سلول های خودی حمله می کند. در افراد مبتلا به بیماری های طاسی منطقه ای (آلوپسیا) و پیسی (اختلال تولید رنگدانه و ملانوسیت)، سیستم ایمنی بدن می تواند به مو حمله کند و باعث از بین رفتن رنگدانه های آن شود.

سفیدی مو در بانوان

۴- اختلال تیروئید و تاثیر هورمون ها بر سفیدی مو

تغییرات هورمونی ناشی از مشکل تیروئید، مانند پرکاری تیروئید یا کم کاری آن، ممکن است علت سفیدی زودرس موها باشد. تیروئید غده پروانه ای است که پایین گردن قرار گرفته و به کنترل بسیاری از عملکردهای بدن مانند متابولیسم کمک می کند. سلامت تیروئید می تواند در رنگ موها تأثیر بگذارد. تیروئید کم کار یا پرکار، هر دو ممکن است عامل کاهش تولید ملانین در بدن انسان باشند.

۵- کمبود ویتامین B-12

از دیگر دلایل سفیدی مو در نوجوانی و جوانی، کمبود ویتامین B-12 است. این ویتامین نقش پر رنگی را در بدن انسان بازی می کند، علاوه برتامین انرژی بدن وظیفه سلامتی رشد موها و رنگ آنان را بر عهده دارد.

کمبود ویتامین B-12 با بیماری به نام کم خونی خطرناک، یعنی وقتی بدن شما قادر به جذب کافی این ویتامین نیست، همراه است. بدن شما به ویتامین B-12 برای گلبول های قرمز خون سالم، که اکسیژن را به سلول های بدن (از جمله سلول های مو)، منتقل می کند، نیاز دارد. کمبود آن می تواند سلول های مو را تضعیف کرده و بر تولید ملانین تأثیر بگذارد.

علاوه بر ویتامین B12، ویتامین B6، ویتامین D‌ و بیوتین نیز می توانند بر خاکستری شدن موها اثر گذار باشند.

۶- سیگار کشیدن

سیگار کشیدن از دیگر عوامل سفیدی مو در جوانی است. در تحقیقی که بر روی ۱۰۷ فرد انجام شد، ارتباطی بین شروع خاکستری شدن موها قبل از ۳۰ سالگی و سیگار کشیدن، مشاهده گردید.

همه شنیده اند که سیگار کشیدن خطر ابتلا به سرطان ریه و بیماری های قلبی را افزایش می دهد. با این وجود اثرات طولانی مدت آن می تواند، فراتر از قلب و ریه ها باشد و روی مو هم تأثیر بگذارد. سیگار کشیدن رگ های خونی را تنگ می کند، می تواند باعث کاهش رسیدن جریان خون به فولیکول های مو شده و در نهایت ریزش مو افزایش یابد. علاوه بر این، سموم موجود در سیگار به قسمت هایی از بدن از جمله فولیکول های مو آسیب می رساند و باعث سفیدی زودرس موها می شوند.

۱

پیام بگذارید